AMARANTE

Amarante Türkiye’de yaygın olarak kullanılan adı Afyon menekşe mermeridir. Afyon menekşe mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür leylak beyazı mermerdir. Bu mermer türü, hemen her alanda kullanım için tercih edilebilir. Özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, anıtlar, tezgâhlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları, basamak ve merdiven uygulamaları, süsleme eşyalarında ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Afyon menekşe mermeri aynı zamanda dekoratif ürünlerde de tercih sebebidir. Sütun kaplaması, lavabo, cilalı mozaik, peyzaj alanlarında bahçe süsleri gibi uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır. Amarante; Afyon menekşe mermeri, Afyon menekşe klasik mermer, Afyon viola mermeri, Afyon violet mermeri, Afyon çiçek mermeri olarak da adlandırılmaktadır. Afyon menekşe mermer cilalı, kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, eskitme vb. olarak işlenebilir.

Afyon menekşe mermeri, menekşe çiçeğini andıran görüntüsüyle kullanım alanlarına şık ve zarif bir görüntü sağlamaktadır. Afyon menekşe mermerinin beyaz üzeri mor, siyah, sarı, kahverengi ve gri dalgalar, taşın görüntüsünü süslemektedir.

Breccia mermeri bir tür gri çakıl taşı, monojenik dolomitik breş, tortul kayaçlar kırıntılı ve kalkerli matrikse ait konglomera görünümündedir. Bu taş özellikle iç mekan, duvar, zemin ve diğer tasarım projeleri için tercih edilmektedir. Breccia mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür gri mermerdir. Bu taş özellikle yapı taşı, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşları, iç, dış, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Aynı zamanda Breccia altın gri mermer olarak da adlandırılır. Breccia altın mermer; cilalı, kesilmiş kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, eskitme vb. olarak işlenebilir. Breccia mermeri, büyük iç tasarım projeleri, deniz tasarımı, havalandırmalı cepheler ve teknik zeminler için mükemmeldir.

Piyasada doğal taş sektöründe birinci sınıf taş kategorisine giren dayanıklı taş olan Amarante, yurtiçindeki piyasa adıyla Afyon menekşe ya da Afyon menekşe klasik mermer, çeşitli yüzey işlemleri uygulanarak satışa sunulabilmektedir. Mekânlarda genişlik ve ferahlık hissi veren ahengiyle iç mekânlarda ve dar alanlarda özellikle tercih edilen mermer türüdür. Afyon menekşe mermeri iç dekorasyonda ferah bir ortam oluşturan beyaz mermerin uygulandığı alana modern bir hava katar, Afyon menekşe çiçeğinin tonlarını içinde barındıran mor tonlarıyla canlandırıcı enerji etkisine sahip olur. Afyon menekşe mermeri iç mekânlarda tercih edildiği kadar dış mekân uygulamalarında da aranan mermer türüdür.

Afyon menekşe mermeri, yurt içinde olduğu kadar yurt dışı projelerinde de yoğun ilgi görmektedir. Tam oluşmuş bir mermer çeşidi olması nedeni ile epoksi ve file uygulamasına gerek kalmadan imalat tamamlanmaktadır. Epoksi file uygulamasının yapılmaması, ürünün maliyetine de olumlu yönde etki etmektedir. Afyon violet menekşe aynı zamanda yüksek sertlik derecesine sahiptir. Bu özelliği de dayanıklılığını arttırmaktadır.

Afyon menekşe mermeri, beyaz bir zemin üzerinde dağılan menekşe rengindeki damar yapısı ve aralara dağılan sarı tonlar ile dekoratif yönden oldukça keyifli sonuçlar vermektedir. Afyon menekşe mermeri, damar yapısının çok fazla hareketlilik göstermemesi de gözü yormamakta, geniş alanlarda da hoş bir ambiyans yakalamaktadır.

Sertlik derecesi yüksek olan Afyon menekşe klasik mermer hem iç mekân hem de dış mekân zemin döşemesi, duvar kaplaması, merdiven basamağı olarak kullanılabilmektedir. Aynı zamanda dekoratif ürünlerde de tercih edilmektedir. Sütun kaplaması, tezgâh, lavabo, cilalı mozaik, peyzaj alanlarında bahçe süsleri gibi uygulamalarda da Afyon yoğun menekşe mermeri karşımıza çıkmaktadır. Cilalı mozaik seçenekleri ile ister mutfağınızda tezgâh arkası duvar kaplama, isterseniz de banyolarınızda duvar kaplaması olarak yapacağınız ufak dokunuşlar ile bulunduğu ortama renk katabilirsiniz. Afyon yoğun menekşe mermeri, iç dekorasyonda her zaman ferah bir ortam oluşturan beyaz renk, evinize hem modern bir dokunuş katacak, hem de iç açıcı mor tonlarından olan menekşenin olumlu enerjisini yaşam alanına yansıtabileceksiniz.

Afyon violet mermeri, adeta bir menekşeyi andıran hafif damarlı ve dalgalı görünümüyle diğer çeşitlerinden ayrılıyor. Beyaz üzeri mor, siyah, sarı, kahverengi ve gri dalgalar, taşa doğal bir görüntü ve benzersizlik katıyor. Menekşe çiçeğinin ahengini yansıtan bu yapı malzemesi ile mekânlara şıklık, zarafet ve zevk katabilirsiniz. Oldukça güçlü bir yapısı bulunan bu Afyon çiçek mermeri hemen her alanda kullanım için tercih edilebilir. Gerek güneş ışığı ve ısısına olan dayanıklılığı, gerekse nem ve rutubete olan direnci ile göz dolduran bu ürün, uzun ömürlü bir kullanım vaat etmektedir. Mekânlara genişlik hissi veren duruşuyla Afyon menekşe mermeri özellikle iç mekânlarda ve dar alanlarda sıklıkla tercih edilse de, olumlu niteliksel özellikleri sebebiyle dış mimaride de kullanılmaktadır.

İngilizce literatürde Amarante mermeri;  ‘’Turkey Afyon Violet Marble, White Lilac Marble, Afyon Violet Classic Marble, Afyon Viola Marble, Opium Violet Marble, Afyon Flower Marble, Breccia Marble, Breccia Golden Grey Marble, Breccia Gold Marble, Afyon Intense Violet Marble, Calacatta, Turkey Calacatta Marble, Turkey Calacata White Marble, Mugla White Marble, Turkish Calacatta White Marble, Turkish Bianco Carrara Marble, Turkish Carrara Marble, Turkish White Carrara Marble, Calacatta Marble, Amarante Marble ’’ diye adlandırılır.