BLACK ORİON

Siyah mermer oluşum esnasında az rastlanan başkalaşım geçirmiş kayaçlarla etkileşime girerek rengini siyah, mavimtırak ya da esmerimsi bir tona yöneten mermer çeşididir. Aslında doğada mermer kaynakları oldukça fazladır. Çok fazla dayanıklı olmaları ve aynı zamanda kullanım alanlarının geniş olması nedeniyle insanlar mermerin renginden çok kullanışına bakmaktadır. Ama siyah mermer diğer mermerler arasında hem daha kaliteli bir kullanım sunmakta hem de oldukça sağlıklı ve uzun ömürlü olmaktadır. Tüm bunların yanında siyah renkteki mermerinde yarattığı şık görüntüden bahsetmek seçimlerinizi etkilemek için yeterli olacaktır. Siyah mermer içerisinde çizgi halinde beyaz parçacıklar bulundurabilir. Bu bazen nokta şeklinde de olabilir ve aslında mermerin oluşum aşamasında kayaçlarla etkileşime girdiğini göstermek için yeterli bir görüntüdür. Bu konuda mermerin herhangi bir kırık ya da çatlak beslemediğinden emin olmak için biraz dikkat yeterli olacaktır. Siyah mermerin diğer mermerlerden çok daha uzun süre kullanılabilmesinin yanında bilinmesi gereken diğer önemli özelliği ise çatlama noktalarını hemen belli ediyor oluşudur. Siyah mermer sağlamlığı ile çatlama ya da kırılma gibi bir etki yaratmaz.

Siyah mermer, dekoratif özelliği olan, şık ve modern tasarımlar için kullanılan muhteşem mermer çeşitlerindendir. Siyah mermerler, kullanıldıkları alanlarda görsel olarak farklı ve etkileyici bir tarzın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Siyah mermerler, özellikle açık renklerle kombine edildiğinde dikkat çekici bir güzellik ortaya çıkar. Siyah mermerler, parlaklığını yansıtabilmektedir, bu da kullanıcının beğenisini kazanmasını sağlamaktadır.

Özellikle mutfaklarda tezgâh üstü veya zemin döşemesinde bu parlaklığın verdiği gösterişli görünümü oldukça ilgi çekicidir. Siyah renk, asil ve modern görünümünü mermer üzerinde de yansıtmaktadır. Yabancı ülkelere göre ülkemiz, siyahi mermer ocakları bakımdan zengin bir ülkedir. Birçok ülkeye siyah mermer ihracatı yapılmaktadır. Siyah rengin ortama kattığı modern görünümü iç ve dış mekânlarda çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Siyah renginin çok net olması, içerisinde bulunan damar çizgilerini de ön plana çıkarmaktadır. Birçok tasarımcı ve mimar, siyah mermerin asaletini projelerine yansıtmaktadır.

Mermerler çok kolay temizlenmesi kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca mermerler uzun ömürlü taşlardır. Ayrıca siyah mermer diğer mermer grupları ile birlikte kullanabilmektedir. Ev, işyeri, okul, hastane, bahçe gibi birçok yerde kullanılan mermerler hem şık ve modern görünmekte hem de insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Siyah mermer; tezgâh, banyo, zemin, lavabo, süs ürünleri, mezar gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Siyah mermer kullanım alanına göre farklı boyutlarda ve ebatlarda üretimi yapılmaktadır.

Siyah mermerlerin diğer önemli bir özelliği de parlaklığını yansıtabilmesidir. Üretim sürecinde siyah mermerler gibi koyu renkli mermerler, cila sonrası yüksek parlaklık değerleri vermektedir. Bu parlaklık ürünün daha gösterişli bir izlenim vermesine yardımcı olmaktadır.

Ülkemiz birçok renk mermerde zengin olduğu gibi siyah mermer ocakları konusunda da zengindir. Hem işlenmiş ürün olarak hem de hammadde olarak yüksek miktarlarda ihraç edilebilen siyah mermerlerimiz özellikle iç Anadolu bölgesi ve çevresinde yoğun olarak bulunmaktadır.

Nero marquina,  siyah arka plan ve eğimli beyaz kalsit çizgilere sahiptir. Ev ve ofislerde bütün alanların kaplama ve döşemesinde, otellerin lobi bölgelerinde, uzun antre ve koridor zemin projelerinde Nero marquina mermer sıklıkla tercih edilmektedir. Siyah renk zemin ve duvar seven müşterilerimiz için tasarımlarda sunduğumuz görsel şölene sahip taşlarımızdan biridir. Büyük otellerin lobilerinde ve banyo tasarımlarında kullanmaktadır. Nero marquina, İspanya’nın görkemli ve zarif mermeridir, klasik veya çağdaş tasarıma uygun olarak sofistike veya modern bir ambiyans yaratır. Geleneksel siyah üzerine beyaz klasik mermerin tersine beyaz damarlar siyah bir arka planda öne çıkıyor ve Nero marquina‘yı beyaz mermerle uygulayıp ne kadar güzel tasarım kombinasyonların yapılabileceğini görmek çok kolay. Doğal taş yüzeyiyle dikkat çekmek istiyorsanız Nero marquina mermer harika bir seçimdir.

Mermerlerin çıkarılması, Türkiye’de çok sayıda ilde yapılıyor. Nero marquina mermer ise avantajlı şekilde kullanabileceğiniz, memnun kalacağınız bir mermer türü. Bakıldığında direkt olarak mermerlerin kullanımında dış cephe ve iç cephe olarak çeşitlendirildiği görülür. Bu durumda iç cephe için özel olarak mutfak ve banyolarda tercih edildiği biliniyor. Modern dekorasyonda ilk akla gelen mermer olduğunu söyleyebiliriz. Mermer özelliklerine bakıldığında, direkt olarak kaliteli ve dayanıklı olması göze çarpar. Mermer kullanımının avantajlı bir hal almasını sağlamak açısından, direkt olarak özelliklerin en iyi şekilde gerçekleşmesi de söz konusu. Kullanım uzun ömürlü olacak ve kişilerin mermer kullanımında kaliteyi hissetmesi sağlanacak. Direkt olarak mermerlerin kullanımında Nero marquina mermer tercih edildiğinde siyah ve beyaz renklerinin uyumunu da sağlamak söz konusu. Değerlendirip, avantajlı bir şekilde kullanımın olması da söz konusudur.

Nero marquina, İspanya’da çıkarılan beyaz fetaurlara sahip siyah bir mermerdir. Bu taş özellikle duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaikler, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Nero marquina mermeri, beyaz damarlı en iyi Pers siyah mermerlerinden biridir. Nero mermeri, sonsuz derinliğe ve asil ve aristokrat kaliteye sahip güçlü bir malzemedir. Her zaman klasik olan bu doğal taş, siyah ve beyazın yarattığı aşırı kontrastın parlamasını sağlayan hassas bir düzenlemeye sahiptir. Nero marquina mermer, müşteriler için farklı boyutlarda blok, plaka ve kiremit olarak mevcuttur.

Mermer yüzyılladır döşeme ve kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Üzerindeki değişik desenleri renk çeşitliliği ile bir dekorasyon öğesi olarak da kullanılmaktadır. Nero marquina mermer, zemin, duvar, merdiven, lavabo, mutfak tezgâhı gibi geniş bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte masa, sehpa gibi hem kullanıma uygun hem de dekor amaçlı da kullanılabilmektedir. Islak ve kuru zeminde kullanılabilen mermer çok uzun süreli kullanıma uygun bir malzemedir. Mermerin kullanım alanı oldukça fazladır. Tüm ıslak zeminlerde kullanılabilir. Şık bir görünüm verir. Nero marquina mermer, farklı renk seçenekleriyle kullanılan mekâna zengin bir görünüm verir. Nero marquina mermer, renk ve desen farkıyla seçenekleri geniş bir üründür. Nero marquina mermeri mutfak tezgâhı ya da zeminde kullanılabilirler.  Çok farklı desen ve renk gibi seçenekleri bulunan mermer özellikle dokusu ve desenleri ile de tercih edilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok ekonomik muadil malzeme üretilmişse de mermer kullanım süresi olarak diğer pek çok malzemeden daha dayanıklı bir malzemedir. Nero marquina mermer, de yine mermer çeşitlerinden biridir. Üzerinde bulunan desenleri ile birlikte başlı başına kullanılabilir ya da tamamlayıcı bir dekorasyon elemanı olarak kullanılabilir.

İngilizce literatürde Black Orion mermer ‘’ Black Marble, Nero Marquina Marble, Black Marquina, Nero Marquina, Negro Marquino Marble’’ diye adlandırılır.