BLACK PEARL

Zeytin manasına gelen Dark Olive mermer malzeme sertliği ve kullanımı göz önüne alınarak şartlara uygun kalınlıkları, renk çeşitleri ve ebatları önerir. Olive mermer asansör kaplaması, rıht, bant olarak sıklıkla tercih edilir. Light emperador mermerbej mermerbeyaz mermer ile kombine edilebilir. Zemin döşemesi olarak daha çok bej, krem ve beyaz denk gibi açık renk mermerlerin ana döşeme taşı olarak kullanıldığı uygulamalarda kenar bordür, takoz gibi tamamlayıcı özelliğe sahiptir. Dark olive mermer, zemin döşemesinden ziyade daha çok duvar kaplaması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mimar ve tasarımcıların da gözde renklerinde olan Dark olive mermer, otel, iş merkezi, alışveriş merkezi gibi projelerinin duvar kaplaması, asansör kaplaması, merdiven basamağı, kolon kaplaması ya da bordür taşı olarak kullanılmaktadır. Bazı mimarlarımız projelerinde farklılık yapmak adına bu mermeri farklı yüzey işlemlerini bir araya getirerek de kullanmaktadır. Zemin döşemesinde cilalı, honlu ve kumlamalı karışık olarak; ya da duvar kaplamasında taraklı yüzey işlemi ile. Dark olive mermer tek bir renk mermerden, farkı yüzey işlemleri sayesinde birden fazla renk tonu yakalanabilmektedir.Dark olive mermer restaurant ve cafelerde de masa tablası uygulamasında tercih sebebidir. Renk tonu itibari ile ahşap ürünlerle de kombin edilebilir.

Black pearl mermer, siyah zemin üzerine galaksi izlenimi veren beyaz ve sarı noktalar ince ve sık döşenmiştir. Mermer iç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Black pearl mermer, dekoratif olarak çiçeklik kaplamaları, masa sehpa imalatları ve banyo tezgahlarında da ilgi görmektedir. Ayrıca yine ıslak hacimlerde duş teknesi ve kaplaması olarak projelerde yerini almaktadır. Hediyelik eşya olarak bir isimlikte dahi kullanım alanı bulabilir.

Zeytin ağaçlarının doğal ve göz alıcı rengini mermerin sağlamlığı ile birleştiren bir doğa harikası olan Dark olive mermerin yeşilin koyu tonlarında mermer kaplama seçimi yapacaklar için ideal ürünlerin başında gelmektedir. Zeytinin doğallığından ilham alan Dark olive mermer, kaplama koyu tonlarda olması ile kalabalığa açık olan mekanların zemin ve yüzey mermer kaplama yapması için de seçenekler arasında yer almaktadır. Dark olive mermer antik dönemlerden beri en sağlam yapı ve kaplama malzemelerinden biri olarak yüzyıllardır kullanılan ve günümüze kadar gelerek dayanıklılığına hayran bırakan mermer kaplama türleri, özellikle koyu yeşil gibi doğayı anımsatan bir renk ile karşımıza çıkarak daha da antik bir görünüm kazanıyor.

Black pearl mermer, Türkiye’de taş ocağı çıkarılan minik beyaz damarlı renkli mermeri olan bir tür koyu siyahtır. Bu taş özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, tezgah üstü, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları vb. diğer tasarım projeleri için iyidir. Black Pearl mermer ‘’Siyah inci mermer ve Diyarbakır siyah mermer’’ olarak da adlandırılır. Siyah inci mermeri; cilalı, kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, eskitme vb. olarak işlenebilir.

Siyah inci mermer; siyah arka plan ve eğimli gri çizgisel desenleri vardır. Siyah mermer ürünlerimizden bir diğeridir. Özel çizgisel desen yapısı bookmatch kaplamalar için uygun kesim şansı sunmaktadır. Pahlanmış olarak denizlik ve pencere kenarlığı olarak sıkça kullandığımız bir taştır. Black Pearl mermeri,  ‘’Güneydoğu siyahı’’  ismiyle de bilinmektedir.

Black Pearl mermer, ev, işyeri, okul, hastane, bahçe gibi birçok yerde kullanılan mermerler hem şık ve modern görünmekte hem de insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Black Pearl mermer; tezgâh, banyo, zemin, lavabo, süs ürünleri, mezar gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Siyah mermer kullanım alanına göre farklı boyutlarda ve ebatlarda üretimi yapılmaktadır.

İngilizce literatürde Black Pearl mermer ‘’ Black Marble, Dark Olive Marble, Diyarbakır Black Marble, Black Pearl Marble’’ diye adlandırılır.