COLORATA

 Colorata bej mermer, kahve, bej ve beyaz renklerinin kristalize görüntülü harmanıdır. Dekoratif mermer çeşitleri içinde, en çok tercih edilen Colorata mermer dayanıklıdır. Dayanıklı olması, uzun ömürlü kullanımın da önünü açıyor. Bakıldığında direkt olarak en iyi şekilde temizlenmesi, temizleme işleminin kolay olması ve çok daha fazlası avantaj sağlayacaktır. Renk olarak ise krem tonlarına yakın olan bir mermer türüdür. Colorata bej mermer, iç ve dış alanlarda cephe giydirme, zemin kaplama, basamak ve pencere kenarlığı, asansör iç ve dış tasarımlarında kullanılmaktadır.

Keskin desen yapısına sahip özel taşlarımızdan olan Colorata mermer, özellikle cepte giydirme ve basamak kaplama tasarımları için hem uygun parlaklık ve tona hem de sağlamlığa sahiptir. Fiziksel dayanımı son derece güçlü olan bu mermer, yerli üretim olup makine destekli tasarıma son derece uygundur.

Colorata mermerlerin kullanım alanı son derece yaygındır. İç cephe için uygun olan bu mermer, genel olarak dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır. Bakıldığında mermerlerin kullanımının en iyi şekilde olması iç ve dış cephelerde en iyi şekilde uygulamaların olması ile beğeni kazandırmaktadır. Colorata mermer,  ‘’Cappuccino mermer’’ olarak da bilinmektedir.

 Bej ve kahve renklerin harmanladığı Cappuccino mermer, en çok ihracatı gerçekleştirilen Türk mermerlerindendir. Açık ve koyu renk seleksiyonu mevcuttur. Koyu seleksiyonda koyu kahverengi damarlar ve bulutlanmalar mevcutken, açık seleksiyonda ise daha bej bir arka plan ve daha az kahverengi harelere sahiptir. Hareketli bir mermer olarak görünse de, yüzey dokusunun homojen olması avantajı ile geniş mekanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Genel itibari ile sert bir yapıya sahip olması nedeni ile epoksi ve file uygulamasına ihtiyaç duyulmamakta ancak ocak yapısına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir.

Hareketli dokusu nedeni ile farklı mermerler ile kombine edilmeye ihtiyaç duyulmaksızın ana taş olarak da uygulanır. Taş yüzeyinin cila alma oranı da oldukça yüksektir. Kombin olarak uygulanmak istendiğinde ise dark emperador ve burdur bej ile kombine edilerek estetik görünümünü üst seviyelere taşır. Özellikle otel, villa, lüx konut, avm gibi projelerde döşeme, duvar kaplaması, basamak, söve, denizlik, asansör kaplaması ve dekoratif uygulamalarda görülür. Cilalı mozaik olarak da tercih edilebilecek olan Cappuccino mermer ile mekanlarınıza zenginlik katabilirsiniz.

Cappucino mermer, Türkiye’de ocaktan çıkarılan koyu tonlarda renkli yapraksız metamorfik kayaya sahip koyu bej ila açık kahve kahvesi rengidir. Bu taş özellikle duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaikler, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için tercih edilmektedir. Çin taş pazarında ayrıca ‘’Capucino Mermer, Cappucino Bej Mermer, Cappucino Altın Mermer, Cappucino Royal Mermer, Adalia Cappucino Mermer, Adalya Cappucino Mermer, Crema Cappuccino Mermer’’ olarak da bilinmektedir.

Cappuccino mermer, Türkiye’den hafif ila orta bej bir mermerdir. Cappuccino mermer, tedarikte bol miktarda ve zorlu zemin uygulamaları için mükemmel bir seçimdir. Mermer, döşeme, duvar kaplaması, parke malzemesi ve heykel ortamı olarak zamansız ve efsanevi bir geçmişe sahip bir metamorfik taştır. Türkiye’de en fazla üretilen bej mermerler arasındadır. Genellikle açık ve koyu seleksiyon olmak üzere üretilen bej mermer çeşidimiz ocak yapısına göre farklı dokularda olabilir. Açık seleksiyon olarak üretilen Cappuccino mermerler açık arka fon üzerine kahverengi harelere sahip iken; koyu seleksiyon olarak üretilen Cappuccino mermerler ise koyu arka fonun üzerine krem harelere sahip dokulara sahiptir. Hareketli bir mermer çeşidi olmasına rağmen yüzey dokusunun homojen olması geniş mekan projelerinde rahatlıkla tercih edilmesini sağlamaktadır Geniş mekan uygulama alanları olan beş yıldızlı ve butik oteller, alışveriş merkezlerinde tek başına kullanılmaktadır.

Cappucino bej orta renk ve kahve renkli benekli bej sınıfındandır isminden de anlaşılacağı üzere kahve ismini almıştır toplu halde döşemesi yapıldıktan sonra çok güzel bir görünüm almaktadır ayrıca cila parlama durumu iyidir.

İngilizce literatürde Colorata mermer ‘’ Capucino Marble, Cappucino Beige Marble, Cappucino Gold Marble, Cappucino Royal Marble, Adalia Cappucino Marble, Adalya Cappucino Marble, Crema Cappuccino Marble, Cappucino Beige Marble, Colorata Beige Marble’’ diye adlandırılır.