ELAZIĞ VİŞNE

Elazığ vişne mermeri ya dadünyada yaygın adıyla bilinen Rosso levanto mermer, Türkiye’de çıkarılan koyu mor, kiraz kırmızısı ve güçlü beyaz damar mermeridir. Elazığ mermeri özellikle dış – İç duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Alacakaya ilçesinden çıkarılan, vişne renginde, damarlı yapıya sahip, dekoratif amaçlı yoğun ilgi gören mermer, 4 kıtada 60 ülkeye ihraç ediliyor. Elazığ için mermer sektörünün ana unsuru Elazığ Vişne taşıdır. Elazığ’ın Alacakaya İlçesi civarında yataklara sahip olan bu mermer türü, Türkiye’de üretilen ilk renkli mermer türlerinden birisidir. Yıllar önce tüm dünyada İtalyan taşı olarak tanınan ve dünya mermer literatüründe Rosso Levanto olarak adlandırılan bu doğal taş türü, Elazığ’daki rezervlerin tespiti ve İtalya’daki rezervlerin tükenmesiyle beraber tüm dünyada Elazığ taşı olarak tanınmaya ve bilinmeye başlamıştır. Elazığ, sektör içerisinde bu taş ile ilgilenen üreticilerin büyük ilgi gösterdikleri bir merkez olmuştur. Elazığ’ın Türkiye çapında mermer sektöründe önemli bir yere sahip olması büyük oranda Elazığ vişne mermeri sebebiyledir. Zaten diğer doğal taş çeşitlerine göre daha az olan renkli taşlardan olan Elazığ vişnenin, dünya pazarındaki yeri ve önemi de dikkate alındığı zaman, Elazığ için ne kadar önemli bir doğal kaynak olduğu anlaşılmaktadır. Elazığ vişne mermeri dünyada; Kırmızı Levanto Mermeri, Vişne Kırmızısı Mermeri, Elazığ Bordo Mermeri, Marmo Rosa Levantino, Rosso Türk Levanto ve Kiraz Kırmızı mermer olarak da adlandırılır. Elazığ Kırmızı mermer, Türkiye’den kırmızı bir mermerdir. Elazığ Mermeri önerilen kullanım alanları dış – İç duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları ve diğer tasarım projeleridir. Kırmızı Mermer, döşeme ve duvar uygulamaları için en heyecan verici mermerlerden biridir. Elazığ Vişne Mermer fayanslar, banyo zeminleriniz, mutfak zeminleriniz, oda duvarlarınız veya dış duvarlarınız için mükemmel bir seçimdir. Rosso levanto mermer karolar cilalı veya honlanmış yüzeylerle üretilebilir. Kırmızı mermer ayrıca mutfak tezgahları, tezgahlar, merdivenler, lavabolar vb. İçin de uygundur. Elazığ vişne mermeri güzel sanatlar, dekorasyon ve inşaat sektörü, bu mermerin ana kullanım alanlarıdır. Mimari eserlerin iç ve dış kaplamaları, dekorasyon işleri, özellikle mutfak, balkon ve merdiven işçiliklerinde; anıtlar, heykeller ile süs ve hediyelik eşya yapımında Kırmızı mermer tüketimi her geçen gün artmaktadır.

Rosa kırmızı mermer, dekorasyon dünyasında klasik bir mermerdir. Kırmızı mermer, beyaz damarlı dramatik kahverengimsi kırmızı bir mermerdir. Fayans, döşeme ve bloklarda mevcuttur ve tüm iç projeler için önerilir. Kırmızı Rosso mermeri bugün çoğunlukla iç ve dış zeminlerde, çeşitli kaplamalarda, taş işçiliğinde ve bazı dekorasyonlarda kullanılmak üzere talep edilmektedir.

İngilizce literatürde Elazığ vişne mermeri’’ Elazig Cherry, Elazig Marble, Red Levanto Marble, Cherry Red Marble, Elazig Burgundy Marble, Marmo Rosa Levantino, Rosso Turkish Levanto ,Cherry Red Marble, Red Marble’’ diye adlandırılır.