GLACİER

Beyaz dolomit mermer, kalsiyum ve magnezyum içeren karbonat bileşiminden oluşmaktadır. Türkiye’nin en değerli taşı olarak nitelendirilmektedir ve Balıkesir’in Marmara Adası’nda çıkarılmaktadır. İnce kristalli ve sıkı taban yapısı nedeni ile beyaz doğal taşlar arasında ön plana çıkar. Değişik renklere sahip dolomit mermer çeşitleri arasında en çok beyaz renk talep görmekte olup, bu taşlar iç ve dış mekan projelerinde tercih edilmektedir. Sanayiden dekorasyona çok farklı kullanım alanları bulunan ve değişik ölçülerde üretilen Dolomit mermer, özellikle son yıllarda dekoratif ve peyzaj amaçlı da kullanılmaktadır.

Glacier mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Bu taş özellikle süs taşı, iç mekan, dış cephe, duvar, zemin ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Aynı zamanda’’ Glacier Beyaz Mermer,  Beyaz Mermer İnci, Glacier Klasik Mermer’’  olarak da adlandırılır.

Glacier mermer, honlanmış ve cilalı olarak mevcuttur. Mermer, küçük gri damarlı beyaz arka plana sahiptir. Mermer, honlanmış mermer, cilalı mermer, eskitme mermer ve bölünmüş yüz gibi çeşitli yüzeylerde bulunan sert, tek tip bir mermerdir. Geniş formatlı karolar ve plakalar bu mermeri neredeyse sınırsız kılar. Glacier mermer, döşeme, duvar kaplaması, kaplama malzemesi ve heykel ortamı olarak zamansız ve efsanevi bir geçmişe sahip metamorfik bir taştır.  Dolamit taşı her avm, iş merkezi, cafe, restaurant, park ve bahçe gibi vb bir çok alanda görünümleri ile görsellikler kazandırmıştır. dolomit taşlar doğal taşlardır.. Değişik renklere sahip dolomit taş çeşitleri arasında en çok beyaz olanları tercih edilirken, bu taşlar iç ve dış mekan projelerinde tercih ediliyor.

Glacier mermer hassas kesim boyutları ve şekilleriyle ince bilenmiş mat yüzey, hem konut hem de ticari uygulamalara güzellik, huzur ve özgünlük katar. İlham, arzu ettiğiniz yaşam veya çalışma ortamını yaratmak için mükemmel bir şekilde koordine edilmiş zemin, duvar ve tezgah karoları portföyüne yol açar. Glacier mermer zemin dışı uygulamalar için olan pervazlar dışında tüm ürünler, zeminlerin yanı sıra duvarlarda da kullanılabilir

Beyaz dolomit kullanım alanı olarak iç mekan döşemelerde, iş merkezleri, villa projeleri ve butik projelerde özel tasarımlarla da yer almaktadır. Beyaz dolomit taşı, lüks otellerde de kullanılmaktadır. 7 yıldızlı otellerin banyolarında tercih edilmektedir. Ancak beyaz çimento koruyucu ile kullanılması öneriliyor. Beyaz tonlarındaki yapısından dolayı temizliğine extra dikkat edilmesi gerekmektedir. Genel kullanım alanlarında üzerine dökülecek farklı renkteki bir sıvı, hızlı temizlenmez ise sıvı taşın içerisine işleyerek, uzun vadede görünümün bozulmasına sebebiyet verebilir.

Marmara dolomit genellikle geniş alanlarda döşeme olarak veya butik projelerde kullanılıyor. Beyaz yoğunluğu fazla olan ekstra beyaz seleksiyonlarda damar yapısı bulunmadığından uygulama alanlarında parçaların sırası da önemli olmamaktadır. Gri damar yapısı olan beyaz dolomit mermer döşemelerde damar takibi yapmak önem kazanmaktadır. Bir diğer alternatifi ise çapraz döşeme yapıp alana doğallık katmak olabilir. Mimari ofisler tarafından da lüks projeler için tercih edilen Bianco mermer, diğer mermer çeşitleri ile de kombinlenebilmektedir. Beyaz dolomit, beyaz tonlu arka planda gri desenlere sahip bir taştır. İç ve Dış her türlü zemin ve duvar kaplamaları, denizlik ve merdiven uygulamaları.

Marmara dolomit yerli beyaz mermer ürünlerimizden bir diğeridir. Otel ve AVM lerin büyük alan kaplamalarında sıkça kullandığımız ucuz bir üründür. Açık renkli olması kullanım alanlarını oldukça geniş yapmaktadır.

Ülkemizde oldukça yüksek rezerve sahip olan dolomit kayaçları daha ziyade iç ve dış mekan zemin döşeme ve duvar kaplama uygulamaları ile anıt, tezgah, mozaik, çeşme, basamak v.b. uygulamalarda tercih edilmektedir. Beyaz mermer ve türevlerinin oldukça yüksek talep görmesi ve arzının sınırlı olması neticesinde; dolomit plakaları da diğer beyaz mermer çeşitleri gibi oldukça yüksek fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Dolomiti kayaçlarını mermerden ayıran en önemli özellik; kalsiyum yerine magnezyum içermeleridir. Dolomit kayaçlarının kalitesini içermiş oldukları magnezyum miktarı belirlemektedir. MgO miktarı %20 ve üzeri olan dolomitler yüksek kalitede olarak derecelendirilmektedir.

Marmara bölgesinde çıkarılan White dolomite mermer çeşidi Türkiye’nin en değerli doğal taşlarından biri olarak sayılabilir. Yurt içi kullanımı fazla olan bu mermer çeşidinin ihracatı da yapılmaktadır. Bu mermer çeşidi iç ve dış mekânlarda kullanıma uygundur. İçerdiği yüksek oranda magnezyum nedeniyle değerli mermerler arasındadır. Bu nedenle yüksek fiyatlı mermer grubunda sayılabilir. Ancak White dolomite mermer uzun ömürlü olması ve şık görünümü sayesinde yine tercih edilen bir üründür. Zemin ve duvar kaplamada kullanılabileceği gibi parlak beyaz görüntüsüyle geniş mekânlarda da tercih edilir. Diğer kullanım alanları arasında çeşme, anıt hatta peyzaj uygulamalarını da sayabiliriz. White dolomite, şömine ve sütun gibi özel dekoratif iç mekân uygulamalarında da tercih edilen mermer çeşitlerindendir.

Mineral çok yönlü özelliklere sahiptir, bu nedenle birçok sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Fiziksel özellikleri nedeniyle metalurji endüstrisinde ve yapımında talep görmektedir. Cephe kaplaması için kullanılan dolomit, iklimsel değişikliklere dayanıklı ve yüksek aşınma direncine sahip olduğundan özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Ayrıca dolomit süs eşyaları ve mücevherlerin hazırlanmasında da kullanılan bir mineraldir. Farklı renklerinden küpeler, kolyeler, boncuklar yapılmaktadır. Bu taşın bazı büyülü özellikleri kendinde birleştirdiğine inananlar da vardır. Marmara dolomit bina cephelerinin tasarımı, basamaklar ve iç dekorasyon için tasarlanmış değerli bir kaplama malzemesidir. İşleme kolaylığı evler ve bahçelerin düzenlenmesi, iç dekorasyonunun yapılması için çeşitli şekil ve konfigürasyonlara sahip mimari ürünler üretmemizi sağlar. Marmara mermeri blokları arasından son derece az miktarda çıkan sütbeyaz bir mermerdir.

İngilizce literatürde Glacier  ‘’Glacier White Marble, White Marble Pearl, Glacier Classic Marble, Bianco Dolomite, Marmara Dolomite’’ diye adlandırılır.

  • Tür: Dolamit
  • Bitimler: Cilalı, Honlu, Eskitme, Kenar Kırma, Kumlama, Fırçalı, Bombe, Taraklama, Fine Line
  • Renk: Beyaz
  • Damar Rengi: Turuncu