GÜMÜŞ ONİKS

Onyx mermeri ışık geçirgenliği ve az sayıda üretimi nedeniyle genellikle ,iç mekan tasarım uygulamarında kullanılmaktadır. Kendine has dekoratif yapıları ile genellikle toplu kullanım alanlarının lobi ve fuayelerinde görsel zenginlik vermesi için ışıklandırılarak uygulanmaktadır. Diğer dar mekan kullanım alanları arasında banko alın ve kenar kaplamalarında, otel resepsiyon masaları olarak dizayn komple metal iskelet üzerinde kaplamalarda ve ahşap kombinasyonlarda kullanılmaktadır. Yunanlılar, Eski Mısırlılar ve Romalılar tarafından tapınaklarında, saraylarında hatta tahtlarının yapımında da kullandıkları keşiflerde ve tarihi yapılarda da görülmüştür. Onyx mermer bir çok İslam ülkesinde cami sütunları yapımında da kullanılmıştır.

Onyx mermeri ışık geçirgenliği ve az sayıda üretimi nedeniyle genellikle, iç mekan tasarım uygulamalarında kullanılmaktadır. Kendine has dekoratif yapıları ile genellikle toplu kullanım alanlarının lobi ve fuayelerinde görsel zenginlik vermesi için ışıklandırılarak uygulanmaktadır. Diğer dar mekan kullanım alanları arasında banko alın ve kenar kaplamalarında, otel resepsiyon masaları olarak dizayn komple metal iskelet üzerinde kaplamalarda ve ahşap kombinasyonlarda kullanılmaktadır. Yunanlılar, Eski Mısırlılar ve Romalılar tarafından tapınaklarında, saraylarında hatta tahtlarının yapımında da kullandıkları keşiflerde ve tarihi yapılarda da görülmüştür. Onyx mermer birçok İslam ülkesinde cami sütunları yapımında da kullanılmıştır. 

Silver Onyx , mineral kaynakların biriktirdiği bir kireçtaşı formu olan traverten ailesinden şık bir renktir. Bu gümüş renkli doğal taş, gözenekli bir yapıya sahiptir ve genellikle inşaatta evler, ofisler, hastaneler, tapınaklar, türbeler, yüzme havuzları ve hamam kompleksleri için yapı malzemesi olarak kullanılır. Çoğunlukla iç mekanlarda, yani duvar kaplamalarında, tezgahlarda, zemin kaplamalarında kullanılır, ancak aynı zamanda sert hava koşullarına dayanmak için taşın üstün kalitesi nedeniyle dış mekanlarda da kullanılabilir. Fayans, döşeme ve mozaik gibi pek çok biçimde bulunabilir.

Silver Onyx olarak da anılan Gümüş Oniks doğal taş çeşitliliği ile mimari alanlara değer katan ürünlerdendir. Gümüş Oniks; doğal olarak bünyesinde ince kristaller barındırdığından mermer türlerinden farklı olarak dokunulduğunda daha soft ve hamurumsu bir dokuya sahiptir.

Silver Onyx, Türkiye’de ocaktan çıkarılan yüzey traverteniyle jeolojik olarak iç içe geçmiş gibi gümüş ve gri tonlarının zengin bir renk karışımıdır. Bu taş özellikle duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaikler, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için iyidir

Gümüş Oniks çeşitlerinde yatay sıralanmış damar görselleri dekorasyon alanlarına daha şık görseller ve farklı ifadeler kazandırmaktadır. Böylece mekanları yatay damar takibi bütünlüğünün hakim olduğu bir desen sarar.

Bilindiği gri tonları son dönemde dekorasyon alanında trend renklerden olduğundan ön plana çıkmaktadır. Zira gri tonları renkler arasında en nötr renklerden biri olarak kabul edildiğinden tüm renklerin en iyi eşlikçisi olarak da bilinir. Yeni trendlere yönelik olan son derece dinlendirici ifadelerdeki Gümüş Oniks modellerini yaşam alanlarınızın her noktasında kullanabilirsiniz. Gümüş Oniks doğal taş çeşitliliği; gerek iç, gerekse de dış mekanlarda kendine yer bulan bir taş çeşitliliğidir. Koyu ya da açık tonlarla uygulanarak alanlarda büyük bir bütünlük sağlayabilir. Duvarlarda, tezgahlarda, tezgah aralarında, masa- sehpa türevi eşyalarda da gönül rahatlığıyla Gümüş Onyx kullanılabilir. Özellikle beyaz tonlarındaki taşlarla karıştırılarak kullanıldığında oldukça şık ve dekoratif tasarımlar oluşturur. Kahverengi, kül rengi ve bej tonlarını içerisinde barındırdığından, tüm dekorasyonlara uyumlu beğenilen bir taş cinsidir. Duvar rengi ne olursa olsunSilver Onyx şaşırtıcı bir biçimde uyum sağlar. Sıcak renk tonları sayesinde ortamı ısıtarak doğal hissiyat sunar.

Silver Onyx ışık geçirgenliği ve az sayıda üretimi nedeniyle genellikle, iç mekan tasarım uygulamalarında kullanılmaktadır. Kendine has dekoratif yapıları ile genellikle toplu kullanım alanlarının lobi ve fuayelerinde görsel zenginlik vermesi için ışıklandırılarak uygulanmaktadır. Silver Onyx; dış mekanda ise yine duvar kaplaması ve merdivenlerde kullanılmakta olup özellikle havuz kenarı döşemelerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Teraslarda ve bahçelerde tercih gören Silver Gri Onyx yaşam alanlarınıza hem rüstik hem modern bir görünüm kazandırmaktadır Projelerde siyah ve beyaz gibi farklı renk tonlarındaki mermerlerimiz ile rahatlıkla kombin edilebilmektedir. Gümüş Onyx ile uygulama yaptığınız banyonuzda, tezgahta siyah renk bir lavabo kullanımı ayrı bir zenginlik katacaktır.  Silver Onyx diğer dar mekan kullanım alanları arasında banko alın ve kenar kaplamalarında, otel resepsiyon masaları olarak dizayn komple metal iskelet üzerinde kaplamalarda ve ahşap kombinasyonlarda kullanılmaktadır. 

Silver Onyx taşları, artık hayatın her alanında yer alıyor. Binlerce yıl önce ve var olduğumuz bu çağda da neredeyse tüm proje ve yapılarda kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Mimar ve tasarımcılarımızın imza attığı projelerindeki vazgeçilmez renklerin başında gelen grinin, doğal görünümü ile projelere değer katan Onyx’de hayat bulması ile ortaya çıkan Gümüş Onyx bir sanat eseridir. Gümüş Onyx yurt içindeki projelerimizde olduğu kadar yurtdışındaki projelermiz de oldukça yoğun ilgi görmektedir. Gümüş Onyx  otantik ve modern doku bir arada görünmektedir .

Gümüş Oniks genel olarak iç mekanlarda görsel güzellik katmak ve ışıklandırmalı projelerde kullanılmaktadır. Gümüş Oniks mermerlerin en yaygın olduğu kullanım alanlarından biride lüks yapıların giriş bölümleridir. Ayrıca; Gümüş Oniks cafe masa, otel resepsiyonları, eğlence yerleri, gemi-yat iç mekanları, bina girişlerinde karşımıza çıkmaktadır.

İngilizce literatürde Gümüş oniks’’ Silver Onyx, Silver Gray Onyx’’ diye adlandırılır.