İRİS
İris mermer,  siyah üzerinde grini ve beyaz benekli tonunun bulunabileceği bu doğal taş çeşidinde onlarca irili ufaklı benekler bulunur. Mimari uygulamalarda en fazla tercih edilen gri  tonlarını mükemmel şekilde yansıtan İris mermer, kullanıldığı ortamlarda eşsiz doğal güzellikler ortaya çıkarır. İris mermer, gri tonlu ve büyük desenli güzel bir görünümü vardır. Özellikle banyo, hamam, yüzme havuzu gibi alanlarda çok sık kullandığımız bir üründür. Koyu tonlu olması dekorasyon açısından dış alanlarda büyük kolaylık sağlamaktadır.

İris mermeri, mezar taşı, anıt ve heykel çalışmalarında dahi kullanılabilen özel bir taştır. Eşsiz görünümü üzerinde taşıdığı yoğun renk ve desenlerden ileri gelmektedir. Siyah üzerinde grinin envai tonunun bulunabileceği bu doğal taş çeşidinde onlarca irili ufaklı benekler bulunur. İris mermerinin damarlı yapıdan ziyade, benekli yapısı vardır. Homojenlik ve benzersizlik arayanların en çok tercih ettiği ürünlerden biridir. Hiç bir tabaka bir diğerine kesinlikle benzemez. Bu da onu gözde yapı malzemeleri arasına katar.

Dekoratif açıdan son derece şık olan İris mermer, geniş kullanım alanıyla da dikkat çeker. Sanatsal aktivitelerde de yer alan bu mermer türü mekanlara farklı bir duruş kazandırabilir. Ayrıca kolay temizlenebilir olması sebebiyle de pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Duvar ve zemin uygulamalarında en fazla tercih edilen mermer türlerinden olan Kaplan Postu mermer modelleri mutfak ve banyo tezgahı, yer döşemeleri, havuz ve hamam gibi alanlarda kullanılır. Gri ağırlıklı beyaz desenlere sahip olan Kaplan Postu mermerlerin son derece estetik bir dış görünümü vardır. Özellikle banyo, hamam, yüzme havuzu gibi alanlarda en fazla tercih edilen mermer çeşitlerindendir. Kaplan Postu mermerin koyu tonlu olarak tasarlanması dekoratif açıdan dış alanlarda da kullanıcılara büyük avantaj sağlamaktadır. Kullanım alanı her geçen artmaya devam eden Kaplan Postu mermeri çeşitleri sayesinde sizler de mekanlarınıza farklı bir duruş kazandırabilirsiniz.

İris mermeri, taşın kendi doğal rengi olan siyah, taşa asil bir görünüm kazandırırken, sağlam ve dayanıklı olduğu hissini kuvvetlendirir. Bu konuda da gerçekten yanıltmaz. Oldukça dirençli olan bu yapı malzemesi, olumsuz hava koşullarından en asgari seviyede etkilenir. Bu da onu dış cephe kaplama ve zemin döşeme işlemleri konusunda da rakipsiz yapar. İris mermerinin taşıdığı siyah renk, dış kullanım için de oldukça elverişlidir, zira dış mekanlarda çabuk kirlenme söz konusu olabileceğinden rengi kiri, lekeyi belli etmeyecektir. Öte yandan kirlendiği çok çabuk temizlenebilir. Bu da taşın artı özelliklerinden biridir.

Afyon beyazlı gri mermer, özgün tasarımı ve işlevsel özellikleriyle tercih sebebi oluyor. Kaliteli yanıyla da dikkat çeken bu mermer türü farklı alanlarda kullanılabiliyor. Mekanlarınızı artık hoş görüntü altına almanız mümkün hale dönüşecek. Beyaz sarı çizgileri ile donatılmış harika bir üründür. Ortamlarımızda istediğiniz ısı yalıtımının en güzel şekilde sağlanmasına olanak tanır. Renginde atma gibi bir durum söz konusu değildir. Parlaklığını bir ömür yitirmeyecek olması ürünün avantajlı yanlarından birisidir. İris mermeri, bina projelerinde ihtiyaç duyularak kullanılan bir ürün olmayı başarmaktadır.

Afyon gri mermer üretimi kurumsal firmaların son zamanlarda talep ettiği mermer modelidir.  Gri renkte olan mermer modeli Afyon ilimizden üretilir. Diğer çıkarım alanları; Marmara adası, Bilecik, Bursa, Sivas ve Kütahya diğer çıkarım yerleridir. Doğal yapıdan olan mermerler hem sauna, hamam ve hastane gibi sağlığa duyarlılığı fazla olan ortamlarda kullanır hale gelmiştir.

Afyon gri mermerin sertlik özelliğine bakacak olursak sertlik katsayısı 4 (Mohs) olarak ölçülmüştür. Afyon gri mermer modeli ve diğer modellerde müşterilerimizin talebini karşılıyoruz. Hava etkisine karşı dirençli ve dayanıklı bir mermer olan Afyon gri mermeri iç ve dış yapılarda kaplamalarda rahatlıkla kullanılabilir. Gri rengin vermiş olduğu sadelik ile İris mermeri kamu binalarında da sıklıkla tercih edilmektedir.

Afyon koyu gri mermer ürünü, grinin ön planda olduğu bir mermer ürünüdür. Hafif beyaz tonlarına sahip olan bu mermer taşı, çok sert bir yapısı bulunmaktadır. Bu yüzden iç ve dış kaplamalarda sıkça kullanılmaktadır. Bununla beraber birçok olumsuz şartlara karşı da dayanıklıdır. Afyon koyu gri mermer ürünü Afyon şehrindeki ki mermer ocaklarından çıkartılmaktadır. Fabrikalarda çeşitli işlemlerden geçtikten sonra da kullanım haline gelmektedir. İç ve dış kaplamalarının yanı sıra özellikle zemin ve banyo kaplamalarında kullanılmaktadır. Ayrıca mutfak tezgahları, merdiven basamakları, kül tablası ve vazo gibi çeşitli geniş kullanım alanlarına sahiptir.

İngilizce literatürde İris mermeri ‘’ Tiger Skin Marble, Afyon White Grey Marble, Afyon Dark Grey Marble, Afyon Grey Marble, İris Marble, Tiger Skin Grey Marble, Afyon Leopard Marble, Afyon Tiger Marble,  Leopardo Salome Marble, Salome Leopard Marble, İris Marble’’ diye adlandırılır.