LİGHT EMPERADOR

Bej mermer homojen yapısı sayesinde lüks projelerde yüksek metraj döşeme taşı olarak talep gören seleksiyon diğer koyu doğal taşlar ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. İş merkezi, havalimanı, otel ve fuar alanları gibi geniş alanlara sahip tüm yapılarda iç mekan döşeme, duvar kaplama ve kolon kaplama alanlarında Bej mermer kullanılmaktadır. İçerisine hafif hareketlerin girdiği yüzeyler fabrikalarda ayrılarak gruplama yapılmaktadır. Birçok damar yapısı görünümü bulunmasından dolayı proje bazlı yapılan talepler de öncelikli olarak en uygun damar yapılı taşın belirlenmesi gerekmektedir.

Uluslararası birçok projede kullanılan Bej mermer amerika, Arap ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti ülkelerine yüksek metraj ihracat yapılmaktadır. Yüksek metraj döşeme yapılan uygulama projelerinde çok fazla alternatifi olmayan taşın krem ve açık tonlarında ki görünümü uygulama alanında bütünlüğü ve temiz görünümü sağlamaktadır. Bej mermer beş yıldızlı otel projelerinde giriş kısımları dahil duvar kaplamaları ve basamaklar farklı yapıya sahip ebatlı malzeme ile uygulanmaktadır. Bej mermer homojen ve diğer kırçıllı ağ yapısı bulunan bej üretimleri geçiş noktalarında kullanılabilmektedir. Üretim kapasitesinin yüksek olmasından dolayı taleplere hızlı cevap verilebilmekte ve gerekli olan üretim kalite kontrolünden geçirilerek projelere sunulmaktadır. Kaliteli uygulaması yapılan taşlar projelere ekstra değer katmaktadır. Bej mermer açık krem renk tonlarından dolayı dekorasyon için kullanılan diğer aksesuarlar ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Bej mermer geniş alan döşeme ve kaplama alanlarında koyu tonlarında ki görünümler ortamı boğuk hale getirmesinden dolayı büyük projeler beyaz ve krem tonlarını daha sık kullanmaktadırlar. Bej mermer damar yapısı bulunmaması ve kristal yapısının daha sıkı olmasından dolayı döşeme alanında şık bir tasarıma sahip olmaktadır. Farklı görünüme sahip olanlar geçiş taşı olarak seleksiyon ile birlikte kullanılabilmektedir. Diğer taşlara göre daha az metraj üretilmesi yüksek metrajlı proje bazlı talepler için üretim süresinin iyi planlanması gerekmektedir. Burdur ve civarında üretilen doğal taşlar tüm dünya da tanınması sayesinde özellikle yurtdışında kendilerine yer bulabilmektedirler. Bej mermer iç mekan geniş alan döşeme ve kaplama olarak kullanılan seleksiyonlar uygulama genelinde homojenliğin ve bütünlüğün sağlaması konusunda oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Sağlamlığı artırmak için epoksi file uygulaması birçok çeşide uygulanmaktadır. Tezgah ve lavabo gibi dekoratif görünüm istenilen uygulama alanlarında da Bej mermer nadir olarak kullanılmaktadır.

Ticari anlamda günümüzün en çok tercih edilen doğal taş uygulama ve tasarım mermer ürünleri arasında Emperador mermer yer almaktadır. Çünkü ocaklarda gerçekleştirilen üretimlerde dolomitik seviyede işlenen ve damarlı yapısı ile ön plana çıkan mermer çeşidi emperador olarak görülmektedir.

Bir mermerin kalitesi incelenirken, dokusunda bulunan örümcek ağı yani sahip olduğu ince damarların ne kadar homojen ve sık olduğu ölçülmektedir. Bu bağlamda da Türkiye’de çıkarılan ürünler incelendiğinde, doğal taşlar ile kolaylıkla uyum sağlayan, renk çeşitliliği oluşturan ve doku yönünden kaliteli bir görüntü ortaya çıkaran Emperador mermer yüksek bir kalite oluşturmaktadır.

Emperador mermer bej renk mermer çeşitleri kategorisi içerisinde bulunmasına rağmen iki farklı çeşidi de piyasada en sık kullanılan çeşitleri oluşturmaktadır. Bu çeşitlerden ilkini açık sarı damar girişleri bulunan ve homojen yapıya sahip olan Emperador Light mermer oluşturmaktadır. Diğer çeşit ise Emperador Dark mermer olmak üzere çok eşsiz bir görüntüye sahip olduğu için özellikle dekorasyonda önemli bir yere sahiptir.

Emperador Light mermer incelendiğinde, açık bir renge sahip olarak naif bir görüntü oluşturur ve dekorasyonda zarafet için tercih edilir. Zemini genellikle sarı olmak üzere dantel gibi çok ince bir şekilde damarlar net olarak görülebilir. Ülkemizin en sık üretilen sarı renkli mermerleri arasında bulunması ile birlikte damarların eşdeğer bir görüntüye sahip olması ile birlikte iç ve dış mekânlarda dayanıklı yapısı sayesinde sıklıkla zemin kaplaması, duvar kaplaması ve merdiven gibi alanlar için kullanılmaktadır.

Emperador Dark mermer ürünleri ise egzotik bir havaya sahip olması ile birlikte hem asalet hem de zenginliğin görüntüsü olarak tercih edilmektedir. Zemini siyah renkli olması ile birlikte sarı altın renkli damarları sayesinde asil bir görüntü ortaya çıkarırken, doğal taş yapısıyla sağlıklı kullanım imkânı sunmaktadır. Ülkemizde Alanya, Antalya ve Demirtaş bölgelerinde çıkarılan bu ürün, klasik bir görünüm ile birlikte iç ve dış dekorasyonda tercih edilmektedir.

Son yıllarda özellikle iç dizaynlarda kullanılan Emperador mermer, modern ve şık mermer çeşitleri arasında yer almaktadır. Light Emperador mermer, kullanıldığı alanlarda kullanım kolaylığı ve konforu sunmaktadır. Özel olarak fabrikalarda üretilen mermerler kalitesi ve dayanıklılığı ile de ön plana çıkmaktadır. Genellikle kahverengi tonlarında kullanılan Light Emperador mermer, örümcek ağı damarları ile süslenen doğal taşlarla uyumlu mermer türüdür. Günümüzde gri tonları da pek çok mimar ve tasarımcı tarafından kullanılmaktadır. Doğal taş görünümünden dolayı, birçok tasarımcı tarafından aranan mermer çeşididir. Mermer kalitesi, içerisinde bulunan ince damarların sıklığı ve renginin homojenliği ile belirlenmektedir.

Birçok yüzey işlemleri için üretilen Light Emperador mermerler, genellikle cilalı yüzey işlemi için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra fırçalı eksiltmeli ve kumlamalı yüzey işlemleri içinde üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Light Emperador mermerler müşterilerin isteklerine göre birçok alanda kullanılmaktadır.

Emperador mermer, şık ve modern görünümünden dolayı birçok alanda kullanılmaktadır. Yapısı ile müşterilerin dikkatini çeken bir mermer çeşididir. Otel, hastane, villa gibi alanlarda tercih edilmektedir. Ayrıca merdiven, basamak, masa, banyo, zemin döşemesinde kullanılmaktadır. Emperador mermer yapıların dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan bir mermer çeşididir.

Bursa Emperador mermer, duvar kaplama yer döşemesi merdiven basamak ve rıhtları, korkuluk, tırabzan denizlik, kapı eşiği, süpürgelik asansör ve kapı söveleri banyo ve mutfak tezgâhları masa ve sehpalar banko yapımlarında tercih edilmektedir. Bursa Emperador mermer,  şömine dekoratif eşyalar kolon kaplama dış cephe yer döşeme kaplama taşları merdiven basamak ve rıhtları masa, sehpa, banko kaldırım taşları ve bordürleri havuz ve çeşme sütun küpeşte ve kemerler yüzme havuzu kaplamaları anıt ve heykeller bahçe düzenlemesi için işlenmiş taşlar olarak kullanılabilmektedir.

Bursa Light Emperador mermerin bej tonlu yoğun koyu desen yapısı vardır. Antre ve salon uygulamalarında, büyük kamu kurumları ve otellerde zemin projelerinde Bursa Light Emperador tercih edilmektedir. Bursa Emperador Mermer; ‘’Light Bej Mermer, Bursa Açık Emperdor’’ olarak da bilinmektedir.

Emperador Light mermer yapısı ve rengi gereği birçok doğal taş uygulamacı, mimar ve tasarımcı tarafından tercih edilmektedir. Koyu ya da açık sarı zemin üzerinde altın sarısı örümcek ağlarına benzer deseni ile farklı yapısı ve uyumlu renkleri ile her ortama çok rahat uyum sağlayan bir yapısı vardır. Emperador Light mermer kalitesini belirleyen unsur yüzeyde bulunan ince damar sıklığı ve homojen olması ile belirlenir. Genellikle cilalama işlemi tercih edilirken kullanım alanlarına göre diğer yüzey işlemleri de uygulanabilir. Müşterilerin taleplerine göre kullanım alanları belirlenirken istenen yerlerde kullanıma uygun hale getirilebilir.

Türkiye de en çok bilinen mermerler arasında olan Emperador Light mermer sarı arka plan üzerine sarı damarları ile görünümü homojen bir hal alıp doğal bir yapıya sahiptir. Talep görmesi sarı renk tonu ile birçok fabrikada üretim yapılırken yüksek metrajlar ile üretime alınmaktadır. Bursa ili ve sınırlarında özellikle çıkarılan Bursa Emperador Light mermer kullanım bakımından oldukça estetik bir yapıya sahiptir.

Uzun yıllardır işlenen mermer ocaklarından çıkan Light Emperador mermer günümüzde en verimli kısımları işlenmektedir. Türkiye de en çok bilinen sarı renkli mermer çeşidi olarak bilinir ve tercih edilirken kalitesi ve yapısı ile göz doldurur.

Bursa Emperador mermer yapısı ve özellikleri gereği birçok alanda ve mekânda kullanımı uygundur. Genellikle oteller, iş merkezleri, özel mülkler ve villalar gibi özel yapılarda kullanılır. İkinci sınıf olarak üretilen mermerler özellikle iç piyasada satışa sunulmaktadır. Yurt dışında da birçok projede kullanılan Bursa Emperador mermer kullanım yerine göre işlenmesi ve damar yapısının zarafeti ile ortama sempatik bir hava katmakta ve havasını değiştirmektedir. İsteğe göre fabrikamızda blok, ebatlı ve plaka olarak satışı mevcuttur. Kullanacağınız yere ve mekâna uygun olarak kesimler yapılarak sizlerin kullanımınıza özel fiyatlar belirlenmektedir.

Türkiye’de en yaygın kullanım alanına sahip olan Emperador mermer ailesinin yine en çok bilinen ve kullanılan çeşitlerinden birisi Bursa Açık Emperador mermerdir. Sarı zemin üzerinde görülen örümcek ağı gibi küçük damarlar taşa büyüleyici bir güzellik katmaktadır. Kırçıllı yapısı ve homojen görünümü doğallığını arttırmaktadır. Farklı renk mermerlere olan uyumlu yapısı nedeni ile de mimar ve tasarımcılarımızın vazgeçemediği mermer çeşitlerindendir. Kombinli olarak kullanılacak ise, akla ilk gelen seçenek, yine Emperador ailesinden olan Dark Emperador mermer olur. Emperador mermer son yıllarda özellikle kentsel dönüşümde yer alan konut projelerinin apartman girişleri ve kat koridorlarında karşımıza çıkmaktadır. Zemin döşemesi, duvar kaplaması, bordür, süpürgelik, merdiven basamağı gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Homojen yapısı nedeni ile geniş döşeme alanlarında ana taş olarak da kullanılabilir. Günümüzde yemek masası ve orta sehpa gibi ev dekorasyonuna değer katan ürünlerin doğal taş ile imalatının çok fazla ilgi gördüğü düşünülürse, bu imalatlarda en çok kullanılan doğal taşlardan birisi de Bursa Emperador mermerdir.

En yaygın kullanım şekli Dark Emperador ile görülür. Ana zemin taşı Light Emperador mermer iken, takoz döşeme ya da bordür döşeme olarak Dark Emperador mermer kullanımı söz konusudur. Veya merdiven basamağı Light Emperador mermer iken, rıht Dark Emperador mermer olabilmektedir. Farklı renkte mermerler ile kombinlenerek, waterjet uygulaması ile dekoratif göbek motifler elde edilmektedir. Son yıllarda peyzaj alanlarındaki Bursa Emperador mermer kullanımında da artış görülmektedir. Yürüme yolu, cephe kaplaması hatta dekoratif olarak saksı, kolon imalatları ile de projelerin havasını değiştirmektedir. İş merkezleri, oteller, hastaneler ve villalarda da yoğun bir kullanıma sahiptir.

İngilizce literatürde Light Emperador mermer ‘’ Emperador Marble, Light Emperador Marble, Dark Emperador Marble, Light Beige Marble, Bursa Light Emperador Marble, Imperador Light Marble, Beige Marron Marble, Napoleon Iberico Marble’’  diye adlandırılır.