VERDE GUATEMALA

Verde Guatemala mermer, Hindistan menşeli yeşil karakterli taş grubu mermerlerdendir. Verde Guatemala mermerin uygulama alanları arasında mutfak ve banyo tezgahları, heykeller, iç ve dış mekan duvar ve zemin kaplama uygulamaları, çeşmeler, merdivenler, pencere denizliklerinde ve diğer detay uygulamalar bulunmaktadır. Büyüleyici bir özelliğe sahip olan yeşil renk, insana pozitif enerji ve huzur yüklemektedir. Bu enerji ve huzurun doğal taş ile yaşam alanlarımıza yansımasının en güzel örneklerinden biridir. Piyasada Yeşil Guatemala, Hindistan Yeşili, Verde Guatemala İsimleriyle de anılmaktadır. Ayrıca farklı seleksiyonlara sahip olanları ise Verde Forest ve Verde Escuro şeklinde anılmaktadır. Verde Guatemala gibi yeşil mermerler koyu yeşil taban rengine sahip plakalarda siyah tonlarında koyu renk gölgeler görülmekte ve yeşil renk açıklı koyulu olabilmektedir. Verde Guatemala diğer adı ile Hindistan Yeşili sektöründe en çok tercih edilen ve bilinen mermerdir. Taşın kolay işlenme ve şekil alma özelliğiyle satıcıların, renk yapısı ile de kullananların tercihleri arasındadır. Renk tonu itibari ile mutfak dolapları ile kombin oluşturmaktadır.

Yeşil mermer, en çok kalsit veya dolomit olmak üzere yeniden kristalize edilmiş karbonat minerallerinden oluşan metamorfik bir kayadır. Yeşil mermer genellikle heykel ve yapı malzemesi olarak kullanılır.

En çok aranılan ve tercih edilen mermer türlerinden biri olan yeşil mermer, hoş rengi ile geniş bir kullanım skalası sunmaktadır. Sadece ülke içi kullanımları değil, yurt dışı kullanımları da oldukça fazla olduğundan talep oldukça yoğundur. Aynı zamanda Türkiye üzerinden diğer ülkelere sıklıkla ihraç edilmektedir. Yeşil blok mermer çıkarılan mermer ocakları, ülkemizin farklı bölgelerinde yer almaktadır. Hindistan Yeşil mermer çeşitleri en gözde mermerlerden arasında yer alır ve kullanıldığında bir resim tablosu gibi görünmektedir. Üretilen her yeşil mermer çeşidi farklı motif ve renk tonlarına sahip bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kullanıldığı ev, ofis, otel gibi her yapıya ferahlık ve aydınlık getirmekte, aynı zamanda bu ortamlara adeta baharı taşımaktadır. Yeşil mermerlerde kullanılan özel işçilik ile ortaya birbirinden güzel ürünler konmaktadır. Bu ürünler gösterişli yapılarda tercih edilmektedir. Eşsiz güzelliğiyle Hindistan Yeşil mermeri herkesi kendine hayran bırakır.  Yeşil renginin içerisinde farklı renkleri de barındıran bu mermer türüne, alanında uzman kişiler tecrübeleriyle şekil vermektedir. Şekillendirme sırasında başvurulan farklı kesim teknikleri, birbirinden ilginç ve ilgi çekici özelliklere sahip yeşil mermer ürünlerinin oluşmasına vesile olmaktadır.

Yeşilin göz alıcılığı ile dekoratif modeller üretilen yeşil mermer çeşitleri, farklı alan ve ürünlerin oluşturulmasında kullanılmaktadır. Bu ürünlerden bazıları; masalar, merdiven basamakları, evyeler, sehpalar, lavabolar, tezgahlar, banyo ve mutfaklar, hamamlar, mezarlar ve mezar taşları, vazo ve tablalar olarak sayılabilmektedir. Hindistan Yeşil mermer, son derece geniş bir kullanım alanına sahiptir. Dış alan kullanımı olarak yer, duvar ve zemin kaplamaları sayılabilir. Bu uygulamalarda yeşil mermerin ışıltısı adeta tüm ortamı kaplamaktadır.

Hindistan menşeili Verde Guatemala mermer, yeşil rengi ile dikkat çeker. Yeşilin en güzel tonlarından birini veren ürün bu görsel güzelliği ile iç ve dış piyasadaki yerini sağlamlaştırmıştır. Hemen hemen tüm hanelerde yerini alan mermerin klasik görünümünden uzak stil sahibi görüntüsü tercih edildiği alanlardaki dokunuşu ile bambaşka bir ortama dönüştürür. Yeşil zemin üzerinde minimal desenlerle siyahlar dikkat çekici detaylar oluşturur. Geçmişten günümüze sıklıkla tercih edildiği bilinen bu model dış pazarda hak ettiği yeri yıllar içerisinde bulmuştur.

Dışardan gelen ürünlere göre daha sağlıklı bir yapısının olduğunu bildiğimiz yerel malzemelerimizi daha ön planda tutarak milli doğal değerlerimize sahip çıkabiliriz. İçerisinde kimyasal barındırmayan bu doğal güzelliği mekânlarınızdaki en can alıcı noktalarda tercih edebilirsiniz. Oldukça farklı seçenekler sunan ürünün fiyatı tercih edilen ebatlara göre değişim göstermektedir. Kesim ve yüzey çeşitlerinin farklılığı ile fazlaca seçenek sunan yapı ürünü kullanımı tasarlanan mekana göre tercih edilmeli ve birebir dekoratif uyum gerçekleştirilmelidir.

Hindistan Yeşil mermer, zengin görünümlü mekanlarda tercih edilebilecek ürün üst düzey ürün grubu içerisinde yer almayı hak eder. Doğal görünümünün bir numaralı aktör olduğu özelliklerinin içerisinde dayanıklılığı, yumuşak dokusu ve kolay bakımı da yer alır. Hindistan Yeşil mermer, iç ve dış mekânlarda sıklıkla tercih  edilen ürün devamlı olarak olumlu geri dönüşler verir. İç ve dış mekanların geniş yüzey kaplamalarının yanı sıra detaylı estetik dekorasyonla da birebir uyum içerisindedir.

Verde Guatemala’nın koyu yeşil tonlu siyah desen ve damarlı bir görünümü vardır. Verde Guatemala mermer, zemin döşemesi ve duvar kaplaması için uygundur. Bazen tek başına döşeme taşı olarak kullanılırken; bazen de bej-krem tonlarında mermerler ile kombinlendiği uygulamalar görülmektedir. Verde Guatemala mermer ev dekorasyonunda yemek masası, orta sehpa, şömine kaplaması , banyolarda lavabo ve tezgah gibi kullanım alanları mevcuttur. Lüks konut projelerinin peyzaj alanlarında da sıkça karşılaştığımız Verde Guatemala mermeri bazen bir sövede, bazen bir saksıda veya kolon kaplamasında karşımıza çıkmaktadır.

Villaların havuz içi kaplama taşı olarak da son yıllarda yoğun ilgi gören Verde Guatemala mermeri, günümüzde mimari ekipler tarafından prestijli projelerinin havuz kaplamasında tercih edilmiş ve su ile bütünleşmesi ile projelere ayrı bir doğal güzellik katmaktadır. İç alan tasarımların yeşil ton günden güne popüler hale gelmektedir. Yeşil Guatemala, koyu yeşil tonlu ve siyah desenli bu granit modeli birçok projemizde kullandığımız bir taştır. Düşük fire oranı ve yüksek kaliteli görünümü sayesinde müşterilerin rahatlıkla seçimi olmaktadır. Verde Guatemala, mineral malakite benzer bir renk tonu olan şaşırtıcı, parlak yeşil bir Hint mermeridir. Tüm yüzey, aynı renk şemasına sahip daha açık damarlarla boyanmıştır. Verde Guatemala düzgün ince taneli bir yapıya, neredeyse fark edilmeyen bir çizime ve dokunuşta sıcaklığa sahiptir.

Yeşil Guatemala klasik özellikleri, estetik performansı ile birlikte mimari detayları zenginleştirmektedir. Bu elit doğal taş, lüks iç mekân unsurlarını tasarlamak, mozaik kompozisyonlar oluşturmak ve tabii ki binaların cephelerini döşemek için iyi bir seçimdir. Verde Guatemala genellikle tezgâh, raf, sütun, şömineler, denizlikler, zemin kaplamaları ve duvar döşemesinde kullanılır. Verde Guatemala mermeri, iç alan tasarımların yeşil ton günden güne popüler hale gelmektedir. Koyu yeşil tonlu ve siyah desenli bu granit modeli birçok projemizde kullandığımız bir taştır. Düşük fire oranı ve yüksek kaliteli görünümü sayesinde müşterilerin rahatlıkla seçimi olmaktadır. Türkiye piyasasında Hindistan Verde mermeri, Hindistan yeşili mermer veya Verde Guetemala mermer şeklinde adlandırılan bu ürün, yeşil rengi ile birlikte ön plana çıktığı için spesifik kullanım alanlarında rahatlıkla görülebilir. Hindistan’dan ithal olarak getirildikten sonra Türkiye’de farklı boyutlar ile kesim işlemleri gerçekleştirilerek kullanılan bu yapı malzemesi, hem iç alanda hem dış alanda birçok kullanım için tercih edilmektedir. Verde Guatemala diğer mermer ürünlerine göre fiyat seviyesi biraz yüksek olmakla birlikte güzel desenlere sahip olduğu için özellikle lüks yapılarda ve VIP konutlarda birçok alanda kullanılmaktadır. Yeşil Guatemala üst sınıf projelerde banyo, mutfak, merdiven tasarımları, salon tasarımları, antre ve giriş tasarımları gibi birçok noktada kullanılabilir. Yeşil Guatemala uygulanan kumlama ve fırçalama yöntemlerinin kullanılması sayesinde de daha özel bir görüntü elde edilerek yapılarda kullanılabilir. Genel olarak yapılarda inceleme gerçekleştirildiğinde Verde Guatemala mermer mutfak, banyo tezgahı, iç ve dış mekan duvar/zemin kaplama gibi işlemlerde kullanılan bir ürün olarak görülmektedir. Spesifik renk ve malzeme yapısı ile bu alanlarda farklı tasarımlar gerçekleştirmek için iç mimari uzmanları tarafından sıklıkla seçilmektedir. Verde Guatemala özellikle villa tarzı konutlarda merdiven uygulamalarında ve teras kaplama uygulamalarında çok sık tercih edilen mermer ürünleri arasında bulunmaktadır. Farklı kullanım noktalarına bakıldığında ise Verde Guatemala mermer heykel yapımında, çeşme, sokak merdivenleri ve pencere pervazlığı yapımında seçilmektedir. Doğal taş piyasası içerisinde önemli bir yere sahip olan bu ürün, cilalı bir yüzeyle veya eskitme yüzey uygulanması gibi tercihlerle kullanılabilir.

İngilizce literatürde Verde Guatemala mermer ‘’Green Guatemala Marble, Guatemala Verde Marble, India Green Marble, Udaipur Green Marble, Verde Guatemala India Marble, Vert de Rajastan, Vert Guatemala, Rajasthan Green Marble, Verde Guatemala Marble, Verde Forest Marble, Verde Escuro Marble’’ diye adlandırılır.