VİOLET

Kütahya Menekşe mermeri Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Bu taş özellikle Dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları ve diğer tasarım projeleri için tercih edilir. Menekşe beyaz mermer, Argent Violetta mermeri olarak da adlandırılır. Kütahya menekşe mermerin beyaz zemin üzerine dağılan kırmızı çizgileri kullanıldığı alanı hoş bir görüntüye kavuşturur.  Kütahya menekşe mermerin üzerindeki beyazın zarifliğiyle bütünleşen kırmızı çizgileri dekoratif açıdan ortama güzel bir uyum sağlamaktadır. Kütahya menekşe mermerinin üzerinde yayılan çizgiler menekşe görüntüsünü anımsatır. Violet adıyla da bilinen Kütahya Menekşe mermeri iç ve dış mekanlarda kullanılmaktadır.

Efesus Stone firmamızda Violet adıyla bilinen Kütahya menekşe mermeri hem iç mekan hem de dış mekan zemin döşemesi, duvar kaplaması, merdiven basamağı olarak kullanılabilmektedir. Kütahya menekşe mermeri aynı zamanda sütun kaplaması, tezgah, lavabo, cilalı mozaik, peyzaj alanlarında bahçe süsleri gibi uygulamalarda da tercih edilen mermerler arasında yer almaktadır.

 Beyaz mermer dar alanlara daha geniş aydınlık ve ferah bir hava katmaktadır. Kütahya menekşe mermerin beyaz mermer üzerindeki ince ve hoş çizgileri iç dekorasyonda kullanıldığında ortamı daha şık göstermektedir. Kütahya menekşe mermeri beyaz mermer ile de beraber kombine edilip kullanılabilmektedir.

Kütahya menekşe mermeri mutfak tezgahlarında kullanımı tercih edilenler arasındadır. Mutfak tasarımında kullanılan Kütahya menekşe mermeri mutfak dekorasyonuna ayrı bir hava katmaktadır. Beyaz zemin üzerine dağılan kırmızılı gri çizgileri Kütahya menekşe dış mekan uygulamalarında da aranan bir mermer çeşididir. Peyzaj alanlarında bahçe zemin döşemelerinde de oldukça Kütahya menekşe mermere yer verilmektedir. Menekşeyi andıran görüntüsüyle kullanıldığı alana hem güzel bir görüntü katan hem de pozitif enerji veren Kütahya menekşe mermeri her alanda rahatça kullanılabilecek bir mermerdir.

Türkiye’de blok mermerin üçte biri Afyonkarahisar İscehisar’da çıkarılmaktadır. Yöremizde Afyonkarahisar Kaymak, Havai, Afyonkarahisar Şeker, Kaplan Postu, Afyonkarahisar Gül, Afyonkarahisar Gri, Afyon Hareli, Beyaz Bal Sarısı, Patlıcan Moru, Çıtırlı ve Kirli türü mermerler bulunmaktadır.

Afyon hareli mermer; beyaz tabanı bulunan ve bej harelerden oluşan bir yapıya sahiptir. Mutfak dekorasyonu, banko, ada tezgah gibi alanlarda Afyon hareli mermer kullanılır. Özel ve ankastre mutfaklar da kullanılan, parlak ve çizilmez oluşuyla akrilik tarz mutfak dekorasyonlarında Afyon hareli mermer tercih edilen mermerlerimizdendir.

Kütahya menekşe mermerinin yurtdışında yaygın olarak kullanılan adı Violet marble’dir. Violet marble lavabo, tezgâhlar, iç ve dış zemin uygulamalarında talebi fazla olan bir mermer türüdür. Violet marble Türkiye’de yaygın olarak bilinen ismi Kütahya menekşe mermeridir. Mermerin üzerinde yayılan çizgilerinde menekşeyi andırmaktadır ve Kütahya menekşe mermeri olarak yaygın olarak bilinmektedir. Otel projelerinde, ev dekorasyonunda, dış cephe uygulamalarında tercih edilen mermerler arasında yer alan Kütahya menekşe mermeri uygulandığı her alanda kendini gösteren mermerdir.

Saflık, masumiyet ve barışı temsil eden beyaz rengin, büyüsüne kapılacağınız menekşe renk ile birleştiği doğal güzelliklerden bir tanesidir Afyon violet menekşe. Dünyada ki en eski (yaklaşık 2500 yıllık) mermer ocaklarından biri olup, İzmir Şelçuk da ki tarihi yapılarda kullanılmıştır.

Afyon menekşe mermeri; yurt içinde olduğu kadar yurt dışı projelerinde de yoğun ilgi görmektedir Tam oluşmuş bir mermer çeşidi olması nedeni ile epoksi ve file uygulamasına gerek kalmadan imalat tamamlanmaktadır. Epoksi file uygulamasının yapılmaması, ürünün maliyetine de olumlu yönde etki etmektedir. Afyon violet menekşe mermeri aynı zamanda yüksek sertlik derecesine sahiptir. Bu özelliği de dayanıklılığını arttırmaktadır.

Afyon menekşe mermeri, beyaz bir zemin üzerinde dağılan menekşe rengindeki damar yapısı ve aralara dağılan sarı tonlar ile dekoratif yönden oldukça keyifli sonuçlar vermektedir. Damar yapısının çok fazla hareketlilik göstermemesi de gözü yormamakta, geniş alanlarda Afyon violet mermeri hoş bir ambiyans yakalamaktadır.

Breccia mermeri; sertlik derecesi yüksek olan mermerimiz, hem iç mekan hem de dış mekan zemin döşemesi, duvar kaplaması, merdiven basamağı olarak kullanılabilmektedir. Breccia mermer aynı zamanda dekoratif ürünlerde de tercih sebebidir. Sütun kaplaması, tezgah, lavabo, cilalı mozaik, peyzaj alanlarında bahçe süsleri gibi uygulamalarda Breccia mermer tercih edilen ürünler arasındadır.

Cilalı mozaik seçenekleri ile ister mutfağınızda tezgah arkası duvar kaplama, isterseniz de banyolarınızda duvar kaplamasında Breccia mermer ile yapacağınız ufak dokunuşlar ile bulunduğu ortama renk katabilirsiniz.

İç dekorasyonda her zaman ferah bir ortam oluşturan beyaz renk, evinize hem modern bir dokunuş katacak, hem de iç açıcı mor tonlarından olan Afyon menekşenin olumlu enerjisini yaşam alanına yansıtabileceksiniz.

Afyon calacatta mermerini diğer beyaz mermerlerinden ayıran en önemli özelliği beyaz zemin üzerinde yayılarak devam eden gri, bazen de hafif yeşilimsi damarların yoğunluğu ve kalın olarak geçmesidir. Calacatta mermerinde ki özellik dokunun yoğun hareketlilik göstermesi ve ocaklardan çıkan miktarının toplam miktar içerisinde çok az çıkmasıdır. Onun nadir bulunan değerli bir taş olması fiyatının diğer mermerlerden yüksek olmasını beraberinde getirmektedir. Bu sebepledir ki mimarlar ve tasarımcılar genellikle butik konut, plaza lobi ve butik projelerde Calacatta Mermerini tercih etmektedir.

İngilizce literatürde Violet mermeri ‘’ Violet White Marble, Argent Violetta Marble,  White Marble, Afyon Violet, Afyon Violet Marble, Breccia Marble, Calacatta Marble’’ diye adlandırılır.